چگونه خوردن غذاهای مناسب می تواند به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند

سیستم گوارش ما ریشه همه سلامتی است! این جایی است که شما برای هر سلول بدنتان، از جمله حمایت از سیستم ایمنی، تغذیه دریافت می کنید. اگر تحریک، ملتهب یا یبوست باشد، نمی تواند کار خود را انجام دهد و در نتیجه سلامت شما به طور پیوسته کاهش می یابد. IBS شایع ترین مشکل روده ای است که تجربه می شود و تا 20٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اغلب مزمن است و می تواند بر فعالیت های روزانه تأثیر منفی بگذارد. اگرچه هیچ درمان معجزه آسایی وجود ندارد، داروها و رژیم غذایی می توانند به کنترل علائم کمک کنند. به طور کلی، علائم عبارتند از: گرفتگی معده، نفخ، اسهال و/یا یبوست.

IBS بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد. دلایل احتمالی ممکن است نحوه عبور غذا از سیستم، استرس یا یک بیماری ارثی باشد. همانطور که علل متفاوت است، درمان ها نیز متفاوت هستند. داروها و رژیم های غذایی نیاز به آزمایش دقیق برای هر فرد دارد.

با توجه به طب مدرن هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد، اما علائم را می توان با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی بهبود بخشید.

رژیم های غذایی برای مبتلایان به IBS

یادداشت روزانه غذا و علائم می تواند مفید باشد. خوردن منظم و تهیه غذا با انتخاب مواد اولیه تازه، به جای افزودنی های ناشناخته، به جداسازی محرک های بالقوه کمک می کند. شاید ارزش امتحان پروبیوتیک ها را داشته باشد. همچنین ممکن است ورزش منظم و یافتن راه هایی برای آرامش مفید باشد.

به طور کلی، غذاهای خوب شامل جو فرنی است و برخی از غذاهایی که هضم آنها دشوار است، مانند کلم یا میوه های خشک، باید اجتناب شود.

سریع غذا خوردن، از دست دادن وعده های غذایی و نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های گازدار (یا الکل!) محرک های شناخته شده برای بسیاری از مبتلایان به IBS هستند. شواهدی وجود دارد که می‌تواند با مصرف فراوان غذاهای چرب، تند و فرآوری‌شده یا در واقع، میوه‌های تازه، چای و قهوه زیاد شود.

یک متخصص تغذیه واجد شرایط می تواند راهنمایی های حرفه ای و فردی را برای کاهش ناراحتی سندرم روده تحریک پذیر ارائه دهد.

عوارض جانبی IBS

عوارض جانبی رایج شامل باد، نفخ و گرفتگی معده است که با رعایت توصیه های غذایی می توان این عوارض را کاهش داد.

برای مشکلات اسهال، مصرف غلات کامل و آجیل را کاهش دهید. نوشیدن آب برای جلوگیری از کم آبی بدن یا اگر از یبوست رنج می برید ضروری است. جو، حبوبات و هویج نیز باید در رژیم غذایی برای رفع یبوست گنجانده شود.

از کجا برای سندرم روده تحریک پذیر کمک بگیریم

خدمات بهداشت ملی در بریتانیا می تواند تشخیص را ارائه دهد و پزشک عمومی شما ممکن است بتواند دارو و دستورالعمل های رژیم غذایی عمومی را تجویز کند (مانند بالا). داروسازان همچنین ممکن است بتوانند داروهایی را که ممکن است مناسب باشند توصیه کنند. مشاوره با یک متخصص تغذیه با تجربه و واجد شرایط منجر به یک برنامه مراقبت از سلامت شخصی با یک رژیم غذایی و ورزش مناسب می شود که به فرد کمک می کند تا با علائم خود به راحتی زندگی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “سلامت روده”، به https://www.weightlossnutritionist.co.uk مراجعه کنید.