چگونه قبض برق را در طرح مصرف نگه داریم؟


بر اساس این گزارش جام جم آنلاینبر اساس آنچه مسئولان برق اعلام کردند، 75 درصد از مشترکان زیرمجموعه ساختار مصرف منطقه هستند، در حالی که 25 درصد، که حدود هفت میلیون مشترک است، متعلق به مشترکان پرمصرف هستند، اگرچه براساس آخرین تصمیم شهرداری منطقه، توزیع منطقه به منطقه متفاوت است. دولت گروهی از مشترکین که مصرف بیشتری نسبت به محدوده مصرف دارند مشمول افزایش تعرفه می شوند. اکثر قبوض هایی که از اجرای این طرح برای مشترکان پرمصرف صادر شده در محدوده پنج میلیون تومان بوده است اما مشترکانی هم هستند که 20 یا 25 میلیون تومان قبض برق گرفته شده اند. حتی گاهی قبض 80 میلیون تومانی هم می شد، اما این قبض برای خانه غیرقابل تصور است که متعلق به واحدهایی است که ویژگی های خاصی دارند.

عبدالامیر یاکوتی، مدیر کل اداره خدمات مشتریان توانیر در این خصوص گفت: بررسی ها در این زمینه در خصوص وصول حساب های بیش از پنج میلیون تومانی انجام شد که تعداد آنها کم بوده و نزدیک به 2800 مشترک را شامل می شود. به نظر می رسد یکی از عواملی که می تواند مشترکان را نسبت به نحوه استفاده از آن حساس کند، قیمت محصول است. البته برای مشترکانی که مصرفشان طبق الگو بوده، قبوض جدید تغییر نکرده است، اما برای مشترکینی که بیش از الگوی مصرف کرده اند، قبوض تغییر کرده است.

به گفته وی، در تابستان با افزایش سطح مصرف، طبیعتا تعداد مشترکان متناظر نیز افزایش می یابد و حجم مصرف نیز رو به افزایش است، اما همچنان در تابستان بیش از 75 درصد مشترکان زیر مصرف هستند. ساختاری که آمار آن در پنج حوزه شناسایی شده متفاوت است. مقدار الگوی در نواحی عادی حدود 300 کیلووات ساعت، گرم 1 در ناحیه جنوبی 3000 کیلووات ساعت، گرم 2 که زیاد نیست و کل در مرکز حدود 2000 کیلووات ساعت است، گرم 3 که شامل مناطقی مانند قم می شود. ، کاشان و بخش هایی از استان یزد حدود 1000 کیلووات ساعت و برای استان های شمالی 400 کیلووات ساعت.

بر اساس قانون جدیدی که ابلاغ شد، مشترکین بهزیستی و کمیته امداد مشمول این طرح شدند. طبق آخرین اطلاعات ثبت شده نزدیک به 800 هزار مشترک در سامانه پیدا شد و البته هنوز آمار دقیقی از تعدادی که هزینه برق آنها به صفر رسیده است در دسترس من نیست.

مشترکانی که 200 کیلووات مصرف می کنند اگر این مصرف را به 100 کیلووات برسانند برق رایگان دریافت می کنند. پارسال از 29 میلیون مشترک برق کشور 24 میلیون نفر جزو مصرف کنندگان سنتی بودند که 30 درصد آن یعنی هشت میلیون نفر. مشترکین برای خرج خوب واجد شرایط دریافت پاداش بودند.

همچنین به گفته مصطفی رجبی مشهدی نماینده صنعت برق سال گذشته 106 میلیارد تومان به مشترکان فوق تعلق گرفت و امسال نیز همین روش را دنبال می کنند.

به گفته وی، این دسته از مشترکان بیش از 3000 مگاوات برق مصرفی در کشور مصرف کردند که برابر با تولید برق چهار نیروگاه بزرگ و مصرف برق میلیون ها مشترک عادی است. اگر این 2 درصد مصرف برق را به نصف کاهش دهد، بخش بزرگی از محدودیت های برق تابستانی از بین می رود.

راه حل چیست؟

اما این گزینه برای مشترکین پرمصرف وجود دارد و می توانند به راحتی مصرف خود را مدیریت کنند، از نور طبیعی روز (به خصوص با بستن پرده ها در روز) حداکثر استفاده را ببرند، لامپ های رشته ای را با لامپ های کم مصرف جایگزین کنند، از روشنایی محلی استفاده کنند (خواندن) لامپ، روشنایی غیر ضروری و اضافی (اتاق های خالی) را با استفاده از گروهی از وسایل مانند تلویزیون، روشنایی و عدم استفاده از وسایل گرمایش الکترونیکی مانند بخاری برقی و آبگرمکن برقی خاموش کنید (مصرف یک بخاری برقی 2000 وات معادل 100 است. W). لامپ) مصرف 20 وات) می تواند موثر باشد.

ضمناً از کولرهای گازی (از جمله اسپلیت) برای سرمایش و گرمایش استفاده نکنید و در صورت استفاده از چنین وسایلی دما را روی 24 درجه سانتیگراد تنظیم کنید، از سایه بان برای کولرهای آبی، لامپ های گرد و غبار و لامپ استفاده کنید، تعداد لوسترهای غیر ضروری را کاهش دهید. و لامپ، استفاده از وسایل برقی با بیشترین مصرف انرژی، تنظیم صحیح ترموستات و نوار پلاستیکی صحیح اطراف درب یخچال و فریزر و کاهش دفعات و مدت زمان باز و بسته شدن درب وسایلی مانند یخچال و فریزر از دیگر موارد مهم در این بخش.

استفاده از لامپ های قابل شارژ در ساعات اوج مصرف، شارژ آن ها در ساعات کم مصرف، عدم استفاده از حالت آماده به کار در وسایل برقی و قطع برق آنها با قطع کننده مدار در زمان عدم استفاده، تغییر برخی از مصارف مانند لباسشویی، اتو و غیره به حالت خاموش ساعات اوج استفاده از تایمرهای هوشمند برای کنترل روشنایی در اماکن عمومی مانند راهروها، پارکینگ ها و پله ها، عدم نگهداری مواد غذایی اضافی در یخچال و فریزر، رفع موانع گردش هوا در یخچال و فریزر بدون برفک با نگهداری مناسب مواد غذایی، نگهداری حداقل فاصله 25 سانتی متری بین یخچال و فریزر و دیوارهای اطراف یا سایر وسایل نیز مهم است.

همچنین در معاونت اداری، ساعات کاری واحدهای تجاری را به ساعات غیر مصرفی تغییر دهید، چراغ ها و وسایل سرمایشی و گرمایشی ادارات را پس از پایان ساعت کاری خاموش کنید، به فرزندانمان آموزش دهیم استفاده های غیر ضروری به ویژه روشنایی را خاموش کنند. و استفاده از خطوط لوله آب گرم به جای استفاده از برق برای آب گرم در ماشین لباسشویی، تنظیم حداقل سرمایش ممکن در یخچال و فریزر، استفاده مداوم از کولر آبی و تلاش برای جلوگیری از هدر رفتن سرما می تواند در کاهش هزینه موثر باشد. از قبوض برق