کارگردان فیلم های «زیر آب» و «تروی» ولفگانگ پترسن درگذشت


ولفگانگ پترسن کارگردان آلمانی فیلم معروف «زیردریایی» در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

به گزارش صبا به نقل از ورایتی، ولفگانگ پترسن این کارگردان آلمانی که پس از فیلم پرفروش «زیردریایی» به هالیوود آمد و فیلم های پرفروش «در خط آتش»، «طوفان کامل»، «ایر فورس وان» و «تروی» را کارگردانی کرد، در سن 81 سالگی درگذشت. جهان ناپدید شد. شرکت سازنده این کارگردان این خبر را تایید کرد.

مهمترین فیلم زندگی پترسن Das Boot است که در سال 1981 فیلمبرداری شد. این فیلم روایتی دلخراش از زندگی در یک زیردریایی آلمانی در طول جنگ جهانی دوم است. نبوغ پترسن در این فیلم نشان دادن افراد عادی بود که برای دولت نازی روی این زیردریایی کار می کردند. فیلم زیردریایی با وجود خارجی بودن، در سال 1981 نامزد 6 جایزه اسکار شد و پترسن نیز دو نامزدی برای نویسندگی و کارگردانی را از آن خود کرد. بعدها این فیلم در نظرسنجی IMDB به جایگاه بالایی رسید به طوری که در حال حاضر در رتبه ۷۱ قرار دارد. بعدها نسخه کارگردانی «زیردریایی» یا «کشتی» به صورت مینی سریال در آلمان با مدت زمان 293 دقیقه عرضه شد.

ولفگانگ پترسن پس از موفقیت Submarine، او به هالیوود رفت و در آنجا اولین فیلم هالیوودی خود را به نام The Neverending Story ساخت که یک فیلم ماجراجویی فانتزی است. این فیلم نقدهای مثبتی از منتقد مشهور راجر ایبرت دریافت کرد.

«در خط آتش» با بازی کلینت ایستوود، اولین فیلم هالیوود پترسون این یک موفقیت بزرگ در گیشه بود. در سال 1993، این فیلم در باکس آفیس بین المللی به فروش 177 میلیون دلاری دست یافت و تحسین منتقدان را برانگیخت. پترسون او یک بار درباره همکاری با ایستوود گفت: «در خط آتش» بزرگترین دستاورد من بعد از «زیردریایی» بود و کار با کلینت تجربه بزرگی بود.

تروی با برد پیت و پوزیدون با کرت راسل دو فیلم آخر هالیوود پترسن بودند.

انتهای پیام/