کشف فسیل مغز موجودی سه چشم 500 میلیون ساله


گزارش جام جم آنلاینمغز فسیل شده موجودی سه چشم و میگو مانند که 500 میلیون سال پیش در اقیانوس ها شنا کرد، ممکن است به بازاندیشی در مورد تکامل حشرات و عنکبوت ها کمک کند.

این موجود که Stanleycaris hirpex نام داشت، دو چشم عادی و یک چشم سوم در مرکز سر خود داشت. دهان این موجود گرد و از نظر ظاهری تهدیدآمیز با دندان های چشمگیر است.

Stanlicaris در طول انفجار کامبرین زندگی می کرد. دوره ای از تکامل سریع که در طی آن اکثر گروه های اصلی حیوانات در فسیل ها ظاهر شدند.

این موجود متعلق به شاخه ای باستانی و منقرض شده از درخت تکاملی بندپایان به نام Radiodonta است که مربوط به حشرات و عنکبوت های امروزی است.

علیرغم ظاهر عجیب استانلیکاریس، دانشمندان بیش از همه از محتویات سر او هیجان زده بودند.

محققان با بررسی بیش از 250 نمونه فسیلی Stanleycaris با قدمت 506 میلیون سال، دریافتند که مغز و سیستم عصبی مرکزی هنوز در 84 فسیل حفظ شده است.

آنها نشان دادند که مغز Stanleycaris از دو بخش تشکیل شده است که به مطالعه تکامل مغز، بینایی و ساختار سر بندپایان کمک می کند.

بافت های نرم فسیل شده به ندرت یافت می شوند. بیشتر فسیل ها حاوی استخوان یا قسمت های سخت بدن مانند دندان ها و اسکلت های بیرونی هستند. این در حالی است که مغز و اعصاب از مواد چربی مانندی تشکیل شده اند که معمولاً باقی نمی مانند.

جوزف مویسیوک، محقق فوق دکتری در دانشگاه تورنتو (UToronto) و رهبر ارشد پروژه، گفت: «اگرچه مغزهای فسیلی مربوط به دوره کامبرین جدید نیستند، اما این کشف به دلیل کیفیت عالی نگهداری و تعداد زیادی نمونه قابل توجه است. محقق..

وی افزود: ما حتی می توانیم جزئیات کوچکی مانند مراکز پردازش بصری که در خدمت چشم هستند و رد اعصاب وارد شده به برجستگی ها را تشخیص دهیم. جزئیات آنقدر واضح است که انگار به حیوانی نگاه می کنیم که دیروز مرده است.

در این پروژه، محققان نشان دادند که مغز Stanleycaris از دو بخش به نام‌های “protocerebrum” و “deitocerebrum” تشکیل شده است. این بخش‌های مغز سیگنال‌های بینایی و شاخک‌های بندپایان مدرن را کنترل می‌کنند.

در بندپایان مدرن، مانند ملخ و سایر حشرات، مغز از سه قسمت تشکیل شده است. پروتوسربروم، دسربروم و تریتوسربروم. تریتوسربروم به لابیا متصل است که اطلاعات حسی را از دو لوب دیگر مغز ادغام می کند.

به گفته محققان، اگرچه تفاوت در یک بخش ممکن است این روند را تغییر ندهد، اما در واقع پیامدهای علمی اساسی دارد. از آنجایی که رونوشت‌های تکراری بسیاری از اندام‌های بندپایان را می‌توان در بدن‌های تقسیم‌بندی‌شده آن‌ها یافت، درک نحوه چیدمان بخش‌ها در میان گونه‌ها برای درک چگونگی تکامل این ساختارها مهم است.

مویتسیوک گفت که این فسیل‌ها به پیوند دادن ویژگی‌های باله‌های دندانه‌دار و سایر بندپایان فسیلی اولیه با همتایان خود در گروه‌های زنده‌مانده کمک می‌کنند.

عکس کشف مغز فسیل شده یک موجود سه چشم 500 میلیون ساله

منبع: ایسنا