کلاهبرداری EcoQuest

EcoQuest یک دستگاه فیلتر هوا تولید می کند که ادعا می کند بیماری های تنفسی مانند آسم، بیماری های تنفسی و سایر مشکلات سلامتی مختلف را تسکین می دهد.

شرکت مادر، صنایع آلپاین، یک شرکت بازاریابی چند سطحی است. رئیس و مدیر اجرایی این شرکت ویلیام جی کانورس است.

پرفروش ترین محصول صنایع آلپاین و اکو کوئست، دستگاه XL-15، “هوای تازه” است که تقریباً 599 دلار در هر واحد به فروش می رسد.

در 18 آوریل 2000، کمیسیون تجارت فدرال و وزارت دادگستری درخواستی را ارائه کردند تا EcoQuest و شرکت مادر آن Alpine Industries را به دلیل توهین مدنی به حکم دادگاه صادر شده در ژانویه 2000 محکوم کنند.

در اوایل همان سال، یک قاضی فدرال به EcoQuest دستور داد تا ادعا نکند که ماشین‌هایش از هر گونه شرایط پزشکی تسکین می‌دهند یا به طور موثر طیف گسترده‌ای از آلاینده‌های هوا را از محیط‌های داخلی حذف یا کاهش می‌دهند.

در نتیجه EcoQuest اخطار زیر را در کنار دستگاه‌های خود قرار داد: “نتایج میدانی ممکن است بر اساس شرایط محیطی متفاوت باشد. این آزمایش نهایی یا قطعی نیست؛ بنابراین، نتایج به‌عنوان دلیل علمی قابل اعتمادی نیستند.”

با این حال، آنها از ادعای اینکه دستگاه هوای تازه آسم و بیماری های تنفسی را تسکین می دهد دست برنداشتند.

EcoQuest با شکایت از کمیسیون تجارت فدرال، مدعی شد که این شرکت را “آزار و اذیت” می کند، تلافی جویانه شد. در نتیجه، کمیسیون تجارت فدرال، از EcoQuest شکایت کرد و این شرکت به دلیل اتهامات مربوط به ادعاهای سلامت، 1.49 میلیون دلار جریمه شد.

از آن زمان تاکنون ادعاهای زیادی مبنی بر اینکه دستگاه EcoQuest “Fresh-Air” گازهای مضر برای کودکان و افرادی که مشکلات تنفسی دارند منتشر می کند وجود داشته است.

برخی ادعا کرده اند که این دستگاه گاز سمی به نام اوزون منتشر می کند. این گاز جزء اصلی مه دود است. نشان داده شده است که ازن به سلول هایی که مجرای بینی و ریه ها را پوشانده اند آسیب می رساند و تنفس را دشوار می کند. همچنین نشان داده شده است که علائم آسم را تشدید می کند.

این ادعاها آنقدر معروف شدند که آژانس حفاظت از محیط زیست کالیفرنیا در ژانویه 2005 هشداری صادر کرد. این هشدار به مصرف کنندگان در مورد خطرات مربوط به دستگاه محبوب “تصفیه هوا” EcoQuest هشدار داد.

نقل قولی که از این اخطار گرفته شده است بیان می‌کند که «اگر خانواده‌ای این دستگاه‌ها را دائماً روشن بگذارد، به این صورت است که خانواده در مرحله اول هشدار مه دود 24 ساعته در هفت روز هفته زندگی می‌کنند».