گاز رادون چیست و چرا به یک مشکل عمده بهداشتی تبدیل شده است

آیا می دانستید قرار گرفتن در معرض گاز رادون در یک دوره زمانی طولانی، دومین علت سرطان ریه در کانادا پس از سیگار کشیدن است. همچنین به عنوان دومین عامل سرطان در ایالات متحده در نظر گرفته می شود. مردم در خانه هایی که در آن زندگی می کنند در معرض این گاز قرار می گیرند. گاز رادون بی رنگ و بدون بو است. گاز رادون یک قاتل خاموش است.

پس گاز رادون چیست؟

گاز رادون یک محصول جانبی طبیعی از تجزیه رادیواکتیو عنصری به نام اورانیوم است که در خاک و سنگ ها یافت می شود. این گاز حاوی عنصر رادیواکتیو رادون است که در هنگام تجزیه عناصر رادیواکتیو مانند اورانیوم و توریم به صورت گاز تشکیل می شود. گاز رادون که به طور مداوم تشکیل می شود، از سنگ ها و خاک اورانیوم دار به هوا حرکت می کند. این خاک اغلب در زیر بسیاری از خانه ها و سازه های دیگر یافت می شود. البته اگر این گاز در هنگام ورود به خانه یا سایر سازه‌هایی که افراد در آن زندگی می‌کنند به سطوح غیرقابل قبول برسد، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود.

سطوح غیر قابل قبول گاز رادون کجا یافت می شود؟

سطوح غیرقابل قبول این گاز رادیواکتیو در دشت‌های کانادا مانند آلبرتای جنوبی بسیار رایج است. همچنین در بسیاری از نقاط دیگر کانادا در خاک و سنگ ها یافت می شود. این مکان ها شامل بخش جنوبی ساسکاچوان و بسیاری از بخش های بریتیش کلمبیا است. سطوح غیر قابل قبول را می توان در جنوب انتاریو، نیوبرانزویک و بخش های شمالی کانادا مانند مناطق یوکان و شمال غربی یافت. همچنین مناطق زیادی از ایالات متحده وجود دارد که سطح بالایی از عنصر اورانیوم و رادیوم در خاک و سنگ های خود دارند. البته میزان غیرقابل قبول این گاز بین کشورهای کانادا و آمریکا متفاوت است. این به دلیل نحوه تعیین سطوح خطر است. کانادا سطح پذیرش بالاتری دارد.

چگونه این گاز وارد خانه شما می شود؟

گاز رادیواکتیو از قسمت های محافظت نشده زیرزمین شما وارد خانه شما می شود. این گاز به خصوص در ماه های زمستان می تواند بد باشد. در طول ماه های زمستان، بسیاری از مردم در آب و هوای شمالی، مانند چمنزارهای کانادا، پنجره های خود را بسته می گذارند. این به عناصر رادیواکتیو اجازه می دهد تا در خانه جمع شوند زیرا جریان هوای کمی بین محیط بیرون و داخل وجود دارد.

برای محافظت از خانه خود در برابر این نوع رادیواکتیویته چه کاری می توانید انجام دهید؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خطرات سلامتی ناشی از گاز رادون انجام دهید. تعیین کنید که آیا خانه شما روی خاکی قرار دارد که حاوی عناصر رادیواکتیو است که می تواند سطوح غیرقابل قبول این گاز رادیواکتیو را در زیرزمین شما تولید کند. برای تعیین این مورد می توان آزمایش انجام داد. همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا کف زیرزمین شما می تواند شما را در برابر نفوذ گاز به ساختار خانه محافظت کند.

با احترام