گرد و غبار در مناطق مختلف کشور در حال افزایش است


گزارش جام جم آنلایناداره هواشناسی هشدار نارنجی رنگی برای افزایش ابر همرفتی به ویژه در طول روز و اوایل شب، همراه با رگبار، رعد و برق و بادهای تند، گرد و غبار و مناطق مستعد تگرگ در روز دوشنبه (20 ژوئیه) در جنوب شرقی صادر کرده است. مسخره شمال هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

در نتیجه این خطر، رواناب و آبگرفتگی معابر، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارات ناشی از وزش باد شدید کوتاه مدت همراه با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید و احتمال اختلال در پرواز پیش بینی می شود.

برای کاهش خسارات احتمالی، اجتناب از تردد و اقامت در سواحل و بستر رودخانه های فصلی، پرهیز از بالا رفتن از ارتفاعات، پارک نکردن خودروها در کنار درختان خشک، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و هلیکوپتر، آماده سازی تجهیزات امداد و نجات، جاده. مدیریت، شهرداری و وزارت نیرو توصیه می کند

در ادامه این هشدار، اداره هواشناسی از افزایش گرادیان فشار و وزش باد شدید، افزایش گرد و غبار در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار از دوشنبه تا چهارشنبه (20 تا 22 تیر) خبر داده است.

این وضعیت آب و هوای روز دوشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سه شنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان جنوبی و شرقی، رضوی، شرق کرمان، شمال شرق اصفهان، یزد، فارسی، جنوب سمنان و چهارشنبه در شمال است. سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، جنوب و شرق خراسان رضوی ارائه می شود.

در نتیجه این خطر جوی، اختلالات تقریباً پیش‌بینی‌شده در ترافیک جاده‌ای و ریلی، کاهش دید و کیفیت هوا، آسیب‌های احتمالی به تأسیسات حساس به گرد و غبار و صنایع کشاورزی، و تاخیر یا لغو پروازها رخ خواهد داد.

با توجه به توصیه سازمان هواشناسی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، پرهیز از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به ویژه خارج از شهرها، آمادگی اورژانس و استانداری ها، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیمای سبک و پرهیز از سم پاشی و سمپاشی برگ در مزارع و باغ ها در دستور کار قرار گیرد.

همچنین این سازمان نگران نفوذ گرد و غبار و وزش باد شدید و کاهش جدی دید و کیفیت هوا، احتمال آسیب دیدن تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، تاخیر و یا احتمال لغو پروازها در منطقه است. نیمه غربی کرمانشاه، ایلام، خوزستان و شمال بوشهر از دوشنبه تا چهارشنبه (30 تا 22 تیرماه) هشدار داده شد.

توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش خسارات احتمالی، پرهیز از فعالیت در فضای باز، احتیاط در رانندگی به ویژه در خارج از شهرها، آمادگی اورژانس و استانداری ها، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و بسته نگه داشتن گلخانه ها است.

اداره هواشناسی نسبت به افزایش ابر همرفتی به ویژه در بعدازظهر و اوایل شب همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید متناوب در مناطق مستعد تگرگ از دوشنبه تا سه شنبه (20 تا 21 تیرماه) هشدار زرد داده است.

این شرایط جوی روز دوشنبه در جنوب غرب کرمان و روز سه شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب شرق فارس پیش بینی می شود.

در نتیجه این خطر احتمال آبگرفتگی جاده ها و رواناب های محدود و موضعی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب در پشت بام های فصلی، احتمال اصابت صاعقه، احتمال کاهش موقت دید و کاهش کیفیت هوا وجود دارد. احتمال شکسته شدن درختان

برای کاهش آسیب‌های احتمالی، اداره هواشناسی توصیه می‌کند هنگام کوهنوردی مراقب باشید، از پارک کردن در اطراف درختان پایین‌رفته خودداری کنید، از ایستادن در بستر رودخانه‌ها و اطراف رودخانه‌ها خودداری کنید و هنگام عبور از شانه‌ها مراقب باشید.

این سازمان همچنین از وزش باد شدید همراه با گرد و خاک، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنایع کشاورزی و احتمال تاخیر یا لغو پروازها از دوشنبه تا چهارشنبه (20 تا 22 تیر) خبر داد.

این شرایط جوی دوشنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، جنوب سمنان، قم، جنوب تهران، اصفهان، لرستان، مرکزی، البرز، غرب فارس، سه شنبه در لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کوگیلویه و بویراحمد. ، سمنان، اصفهان. البرز، جنوب تهران، قم، مرکزی، کرمان و چهاربهان در کرمان، شرق و جنوب سمنان، یزد، شمال اصفهان، فارس، لرستان، بوشهر، کردستان، کوگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری پیش بینی می شود.

بر اساس توصیه سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات احتمالی، پرهیز از فعالیت در هوای آزاد، احتیاط در تردد به ویژه خارج از شهرها، آمادگی برای تجهیزات امداد و نجات و فرمانداری ها، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیمای سبک و انجام برداشت نکردن درختان باید در دستور کار باشد.

در هشدار نارنجی سازمان هواشناسی پیش بینی شده است که پدیده جوی پیامدهای منفی و خسارت های احتمالی به همراه داشته باشد.

اخطار نارنجی برای آمادگی دستگاه های مسئول برای مقابله با پدیده زیانبار صادر می شود.

هشدار زرد به این معنی است که یک پدیده جوی رخ خواهد داد که ممکن است باعث اختلال در سفر و فعالیت های روزانه شود.

این هشدار برای اطلاع رسانی به مردم صادر می شود تا بتوانند برای یک پدیده جوی کمی قوی تر از حد معمول آماده شوند.

از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا در صورت لزوم اقدام کنند.