گرما خطراتی را برای قلب به همراه دارد


بر اساس گزارش ها جام جم آنلایناین امر به ویژه برای افراد مسن و افراد مبتلا به فشار خون بالا، چاقی یا سابقه بیماری قلبی یا سکته صادق است.

گرما و کم آبی باعث می شود که قلب برای خنک شدن سخت تر کار کند، خون بیشتری پمپاژ کرده و آن را از اندام های اصلی به پوست منتقل می کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که دمای روزانه به حداکثر ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی دو یا سه برابر می‌شود و هر چه دما در تابستان بیشتر نوسان کند، حمله قلبی شدیدتر می‌شود.

دکتر دونالد لوید جونز، رئیس انجمن قلب آمریکا می گوید: «اگرچه می توان از مرگ و میر و بیماری های مرتبط با گرما پیشگیری کرد، اما سالانه افراد زیادی در اثر گرمای شدید جان خود را از دست می دهند. “اگر بیماری قلبی عروقی یا سکته مغزی دارید، بالای 50 سال دارید یا اضافه وزن دارید، بسیار مهم است که اقدامات احتیاطی ویژه ای برای محافظت از سلامت خود در گرما انجام دهید.”

به گفته محققان، برخی داروها مانند مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین [ARBs]مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین [ACE]بتا بلوکرها، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و دیورتیک‌ها که بر پاسخ فشار خون تأثیر می‌گذارند یا سدیم بدن را کاهش می‌دهند، ممکن است واکنش بدن به گرما را اغراق‌آمیز کرده و در گرمای شدید باعث حالت تهوع شوند.

اما محققان از شما می خواهند که مصرف دارو را قطع نکنید. یاد بگیرید چگونه آرام بمانید و در مورد هر مشکلی با پزشک خود صحبت کنید.

حتی اگر داروهای قلبی مصرف نمی کنید، در گرما باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

لوید جونز توصیه می‌کند: «مرطوب‌سازی کلید اصلی است». قبل، حین و بعد از بیرون رفتن در هوای گرم آب گرم بنوشید. منتظر نمانید تا احساس تشنگی کنید. و بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا مایعات کافی دریافت می کنید این است که بر خروجی ادرار خود نظارت کنید و مطمئن شوید که رنگ ادرار شما روشن است. “این تیره یا ضخیم نیست.”

انجمن قلب آمریکا نکات ایمنی زیر را در هوای گرم ارائه می دهد:

• در اوایل بعد از ظهر (تا حدود ساعت 15:00) که معمولاً آفتاب شدیدتر است، بیرون نروید.

از لباس‌های رنگ روشن به شکل پارچه‌های قابل تنفس، مانند پارچه‌های نخی یا عرق‌گیر استفاده کنید. از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن از یک ضد آفتاب ضدآب با حداقل SPF 15 استفاده کنید و هر دو ساعت یکبار آن را به روز کنید.

قبل، حین و بعد از ورزش چند لیوان آب بنوشید. از کافئین یا الکل خودداری کنید.

• به طور منظم استراحت کنید. چند دقیقه در مکانی خنک و سایه دار توقف کنید.

• به مصرف تمام داروها طبق دستور پزشک ادامه دهید.

منبع: مهر