گره در دوران بازنشستگی | افزایش حقوق بازنشستگی دشوار بوده استتفاوت پرداخت را افزایش دهید دستمزد بازنشستگان در ماه ژوئن. تفاوت در حال افزایش است دستمزد بازنشستگان چند تا؟ دستمزد بازنشستگان در سال 1401 چقدر افزایش یافت؟ افزایش دادن دستمزد بازنشستگان این موضوع چه تاثیری بر شرایط زندگی این گروه دارد؟ دستمزد بازنشستگان پارسال چند بود؟

به گزارش تجارت نیوز، فرض بر این بود که بر اساس مصوبه روز گذشته شورای اجرای آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان به نفع مستمری بگیران سازمان حمایت اجتماعی تغییر می کند.

اما با توجه به توضیحات امروز دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی بعید است بررسی مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شود.

روز گذشته مجتبی توانگر یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در حساب کاربری خود در توئیتر از لغو تصمیم افزایش مستمری مستمری بگیران تامین اجتماعی در جلسه شورای تطبیق رادا خبر داد.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای دومین بار با هیئت دولت برای بررسی اختلاف بین کارگران بازنشسته تشکیل جلسه داد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر ابطال مصوبه افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی در شورای تطبیق آیین نامه های مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به این شرح واکنش نشان داد:

توضیحاتی که از سوی شورای اطلاع رسانی دولت منتشر شده به این شرح است: شورای نظارت بر اجرای مصوبه هیأت وزیران وضعیت قانونی لازم برای لغو مصوبه هیأت وزیران را ندارد، این نهاد در برابر رئیس مجلس وظیفه مشورتی دارد و در صورتی که رئیس مجلس تصمیم به لغو آن داشته باشد، هیئت وزیران. وزیران باید اطلاع دهند؛ بنابراین صرف استناد به نماینده در این گونه موارد ملاک نیست.

بر اساس اعلام دبیرخانه شورای اطلاع رسانی هیأت دولت که در پایگاه اطلاع رسانی هیأت وزیران آمده است، به نظر می رسد بازنشستگان تأمین اجتماعی باید منتظر بمانند تا نخست رئیس مجلس نسبت به افزایش 10 درصدی سایر مستمری ها از سوی هیئت وزیران اعتراض کند. سطوح ارائه شده است. و سپس لغو و اصلاح آن را رسماً به دولت اعلام کند.

در این صورت در تمدید مصوبه جاری و احتساب مستمری ماه های باقیمانده از سال 1401 بر اساس افزایش 10 درصدی برای سایر سطوح تردیدی وجود ندارد.

جزییات جلسه شورای اجرایی افزایش حقوق بازنشستگان

رئیس کمیسیون اجتماعی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات جلسه قبلی کمیسیون دولتی در مورد رعایت قانون افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی صحبت کرد.

به گزارش تسنیم، جلسه قبلی شورای تطبیق آیین نامه های دولت به ریاست محسن اسماعیلی رئیس هیئت مدیره و تعدادی از اعضای هیئت مدیره و همچنین روسای کمیته های اقتصادی و اجتماعی، نایب رئیس دوم برگزار شد. . نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بازنشستگان تامین اجتماعی.

در این جلسه نمایندگان حمایت اجتماعی مستمری بگیران برای اولین بار نظر خود را در خصوص مغایرت مصوبه دولت با قوانین و مقررات بیان کردند.

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سپس دلایل کارشناسی خود را برای لزوم لغو مصوبه دولت به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات کشور عنوان کرد.

پورابراهیمی در این جلسه با تشکر از محسن اسماعیلی رئیس شورای تطبیق مجلس شورای اسلامی از حضور نمایندگان بازنشستگان تامین اجتماعی و دعوت از رؤسای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی گفت: با توجه به شرایط موجود در مجلس شورای اسلامی، بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در این نشست حضور داشتند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مبنای این هیئت، انطباق مصوبات دولت با قوانین و مقررات کشور است، اولین مغایرت آشکار مصوبه دولت، مغایرت مفاد ماده 96 قانون اجتماعی است. قانون امنیتی.”

وی افزود: در این قانون آمده است که سازمان حمایت اجتماعی موظف است میزان مستمری مستمری بگیران تامین اجتماعی را تعیین و به تصویب دولت برساند. اگر دولت مستقیماً تصمیم می گرفت، اصل 96 دولت را ملزم به اتخاذ تصمیمات قانونی می کرد که طبق قانون الزامی نیست.

پورابراهیمی تصریح کرد: مصوبه دولت به این معناست که دولت جایگزین سازمان تامین اجتماعی شده است و این جایگزینی تا حد زیادی مغایر با نص صریح قانون و ناقض نقش سازمان تامین اجتماعی در تعیین مستمری بازنشستگان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: نکته دیگر در این موضوع مغایرت این مصوبه با مفاد اصل 96 هزینه زندگی موضوع اصل 96 است که برای امسال تورم پیش بینی نشده است، بنابراین

وی خاطرنشان کرد: آنچه دولت را بر آن داشت تا این مصوبه را که در جلسه کمیسیون نیز انجام شد، اعلام کند، اظهارات معاون سازمان برنامه و بودجه است مبنی بر اینکه تصمیم دولت بر اساس مصوبه 1401 بودجه است و بنابراین مجلس تکالیف خود را انجام داد.» پورابراهیمی با رد این مطالبه گفت: مجلس در بودجه 1401 تعهدی در خصوص پرداخت مستمری بازنشستگان نداشته است و آنچه انجام شده مربوط به سازمان حمایت اجتماعی نیروهای مسلح است.

پورابراهیمی خطاب به رئیس شورای اجرایی گفت: دکتر اسماعیلی معاون حقوقی رئیس جمهور با ارسال نامه ای به مجلس از وی در این خصوص سوال کرده است. مصوبه بودجه امسال ربطی به سازمان حمایت اجتماعی ندارد و قانون مربوط به سازمان اجتماعی نیروهای مسلح است.

وی خطاب به اعضای شورای اجرایی گفت: با توجه به اینکه اعضای هیئت مدیره حضور دارند، سازمان حمایت اجتماعی یک سازمان مردم نهاد است و منابع آن متعلق به کارمندان و کارفرمایان است. این امر می تواند به منزله انکار دین برای سازمان تلقی شود و بنابراین هرگونه تصمیم دولت در مورد این منابع که به نفع ذینفعان، بازنشستگان، کارمندان و کارفرمایان سازمان نباشد، نوعی حقوق بشر است و بر خلاف قانون است. قانون، هنجارها، به ویژه اصل سوم قانون. مهم است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: از نمایندگان محترم دادگستری و کارشناسان حقوقی و قضایی شورای اجرایی انتظار داریم به ادله ارائه شده برای اثبات تصمیم عادلانه شورای اجرایی رسیدگی کنند. در حمایت از حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سراسر کشور.”

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این جلسه جلسه ای برای شنیدن نظرات دولتمردان، مجلس و مستمری بگیران تامین اجتماعی بود، رئیس شورای اجرایی پس از جمع بندی جمع بندی در اولین جلسه شورا این تصمیم را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد. که احتمالا دوشنبه این هفته برگزار می شود.» ، نقل مکان کرد.

جلسه کارشناسی شورای اجرایی افزایش حقوق بازنشستگان به جلسه بعدی موکول شد

بر اساس این گزارش، «ولی اسماعیلی» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در تشریح جزئیات جلسه هیئت رئیسه مصوبه دولت مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان بیمه اجتماعی که صورت گرفت و کمیسیون اجتماعی آن را مغایر دانست. هنر 96 قانون بیمه های اجتماعی. این در حالی است که هفته گذشته جلسه شورای اجرای آیین نامه برای بررسی این مصوبه و امروز جلسه کارشناسی این شورا تشکیل شد.

وی افزود: این جلسه به ریاست محسن اسماعیلی رئیس شورای تطبیق مقررات و با حضور اعضای شورا، مقام مسئول و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نمایندگانی از بازنشستگان، حقوقدانان و کارشناسان برگزار شد. ».

رئیس کمیسیون اجتماعی گفت: وکلای حاضر در جلسه مخالف مغایرت این مصوبه با قانون اساسی و اصل 96 قانون بیمه‌های اجتماعی بودند و معتقدند که این ماده مقرر می‌دارد که دولت باید چنین افزایش حقوقی را تصویب کند. تا بتواند مداخله کند.» همچنین دارد.

اسماعیلی یادآور شد: اما اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نیز تاکید دارند که بر اساس اساسنامه سازمان حمایت اجتماعی که ما آن را یک سازمان مردمی می دانیم، دولت حق دخالت در امور اداری را ندارد. و منابع این سازمان.» همچنین بر اساس ماده 96 قانون بیمه های اجتماعی که مقرر می دارد افزایش حقوق مستمری بگیران در بیمه های اجتماعی باید متناسب با رشد هزینه های زندگی آنها و متناسب با تورم سالانه انجام شود و هیئت وزیران. مغایر با ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و مصوبه هیأت امنا و هیأت مدیره تأمین اجتماعی که افزایش 38 درصدی در سایر سطوح را تصویب کرد، اما دولت وارد عمل شد و آن را به 10 درصد کاهش داد.

وی با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در کمیسیون اجتماعی که در این جلسه مطرح شد، افزود: با توجه به اینکه این مصوبه مربوط به اموال فردی و پرداخت حق بیمه است، مغایر با اصول 46 و 47 قانون اساسی بوده و نقض صریح اموال است. حق برخورداری از مزایای بیمه افرادی که حق بیمه را پرداخت کرده اند.

اسماعیلی گفت: با توجه به اینکه حق پرداختی قید شده و سازمان تامین اجتماعی با منابع و هزینه ها هدایت می شود، معتقدیم دولت حق دخالت در افزایش یا کاهش حقوق بازنشستگان در بیمه های اجتماعی را نداشت. از سوی دیگر در بودجه سنواتی هیچ گونه گواهی، اعتبار و تعهدی برای سازمان تامین اجتماعی در این خصوص وجود ندارد و ارتباطی با سازمان حمایت اجتماعی ندارد و فقط شامل بازنشستگان نیروهای مسلح و بازنشستگی کشوری می شود. سرمایه.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تصمیم گیری نهایی درباره مصوبه هیات وزیران بر اساس اصل 138 قانون اساسی به جلسه روز دوشنبه شورای تطبیق موکول شد و به رئیس جمهور و هیات وزیران ارسال می شود. در مورد اصلاح یا لغو این مصوبه به امضای رئیس مجلس شورای اسلامی.