7 بهترین غذا برای سلامت کبد – غذاهایی که به کاهش بار کاری کبد کمک می کنند

بنابراین بهترین مواد غذایی برای سلامت کبد چیست؟ غذاهایی که سلامت کبد را تقویت می‌کنند به دو دسته تقسیم می‌شوند که به سم‌زدایی کبد کمک می‌کنند و آن‌هایی که مملو از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در حین پاکسازی کبد از آن محافظت می‌کنند.

بدیهی است که بگوییم که خوب غذا خوردن سلامت و تندرستی شما را بهبود می بخشد، اما غذاهایی وجود دارند که در مورد کمک به کبد شما بهتر از سایر غذاها هستند. اگر کبد شما ضعیف باشد، می تواند منجر به سردردهای مداوم، پوست بد، افزایش وزن غیرقابل توجیه شود و شما را همیشه خسته و بی حال کند.

این ما را بر آن داشت تا این مقاله را گردآوری کنیم تا به شما در یافتن بهترین غذاها برای سلامت کبد کمک کنیم.

هفت غذای برتر برای سلامت کبد

سیر و پیاز

سیر در گروه سم زدایی قرار می گیرد زیرا به دفع برخی مواد شیمیایی مضر مانند جیوه از بدن کمک می کند. سیر حاوی آلیسین یک ترکیب مبتنی بر گوگرد است که کبد برای کمک به فرآیند سم زدایی به آن نیاز دارد. سیر و پیاز همچنین می توانند به خلاص شدن بدن از مواد افزودنی خاص غذایی و هورمون استروژن کمک کنند.

کنگر فرنگی

همه ما می دانیم که تولید صفرا برای سلامت کبد حیاتی است. در آزمایشات بالینی نشان داده شده است که کنگر سی دقیقه پس از مصرف، جریان صفرا را 100 درصد افزایش می دهد. یکی از وظایف صفرا این است که سموم و میکروارگانیسم های بد را از طریق روده دفع کند. بنابراین افزایش جریان صفرا فقط کمک کننده است.

چغندر

در حال حاضر چغندر یکی از بهترین غذاها برای سلامت کبد است و حاوی پتاسیم، فسفر، کلسیم، گوگرد، ید، مس، کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین B1، B2، B6، نیاسین و ویتامین P است. این ماده غذایی برای تصفیه عالی است. خون پلاس شما همچنین فلزات سنگینی را جذب می کند که می توانند از بدن دفع شوند و فشار را از روی کبد شما کم کنند.

لیمو ترش در آب داغ

این باید به یک روال عادی تبدیل شود. قبل از نوشیدن هر چیزی در صبح (منظورم قهوه و چای اینجا هم هست!) شما باید لیمو ترش تازه را در یک فنجان آب داغ بنوشید. این واقعا به پاکسازی کبد و سم زدایی کمک می کند.

این روش منظم صبحگاهی همچنین تولید صفرا را تقویت می کند، معده و روده را تمیز می کند و حرکت روده را تحریک می کند.

سبزیجات چلیپایی (یعنی کلم بروکلی، کلم، کلم بروکسل و گل کلم)

اینها برخی از بهترین مواد غذایی برای سلامت کبد هستند که می توانید بخورید. آنها سم زدای قوی کبد هستند. دلیل آن این است که آنها حاوی مواد فعالی هستند که سموم مضر مانند نیتروزامین ها (موجود در دود سیگار) و آفلاتوکسین (موجود در بادام زمینی) را خنثی می کنند.

این سبزیجات همچنین حاوی گلوکوزینولات هستند که به کبد کمک می کند تا بتواند آنزیم هایی را برای سرعت بخشیدن به فرآیند سم زدایی تولید کند.

سیب

همه ما می دانیم که سیب حاوی پکتین است. چیزی که ممکن است ندانید این است که پکتین به فلزات سنگین در بدن شما (به خصوص در روده بزرگ) متصل می شود و به آنها اجازه می دهد تا خیلی راحت تر از بدن ترشح شوند. این برای کبد شما ایده آل است زیرا بار کاری را بر روی این اندام حیاتی کاهش می دهد، بنابراین می تواند به جای آن روی سم زدایی مواد شیمیایی و سایر سموم مضر تمرکز کند.

میوه های سرشار از آنتی اکسیدان

پس در مورد چه میوه هایی صحبت می کنیم؟ خوب بهترین میوه ها برای سلامت کبد عبارتند از (اول اول):

 • آلو خشک
 • کشمش
 • بلوبری
 • توت فرنگی
 • تمشک
 • آلو
 • پرتقال ها
 • گریپ فروت صورتی
 • خربزه طالبی
 • سیب
 • گلابی ها

دلایلی که میوه های سرشار از آنتی اکسیدان برخی از بهترین غذاها برای سلامت کبد هستند این است که از کبد در برابر سطوح بالای رادیکال های آزاد مضری که به طور طبیعی در طول فرآیند سم زدایی تولید می شوند محافظت می کنند.

نتیجه

همه موارد فوق بهترین غذاها برای سلامت کبد محسوب می شوند. به دست آوردن همه آنها ساده است و به راحتی می توان آنها را به هر رژیم غذایی معرفی کرد، بنابراین می توانید سلامت کبد را ارتقاء دهید، به سم زدایی آن کمک کنید و به علاوه تمام آن مواد شیمیایی مضر و میکروارگانیسم های بد را با سهولت بیشتری از بدن خود خارج کنید.