7 فواید سیانیدین 3-گلوکوزید برای سلامتی

سیانیدین 3-گلوکوزید (C3G) یک ترکیب گیاهی محلول در آب است که بخشی از دسته آنتوسیانین ها است. نقش فعالی در تولید رنگدانه های تیره در انواع میوه ها و گل ها دارد. این ماده طبیعی در درجه اول از میوه ها و سبزیجات با پوست تیره مانند سیب زمینی بنفش، زغال اخته، آلو، انگور فرنگی سیاه و برنج سیاه تهیه می شود.

اکثر افراد در حال حاضر مقدار مشخصی سیانیدین 3-گلوکوزید را در رژیم غذایی خود دریافت می کنند، اما این مقدار معمولاً ناچیز است. افزایش مصرف این ماده با ایجاد تغییر در رژیم غذایی یا مصرف آن به صورت مکمل امکان پذیر است.

در اینجا هفت مورد از مزایای سلامتی بالقوه برای افزایش مصرف سیانیدین 3-گلوکوزید آورده شده است:

آنتی اکسیدان

محتوای آنتی اکسیدانی غنی این ترکیب به بدن کمک می کند تا تجمع رادیکال های آزاد را خنثی کند. رادیکال های آزاد زمانی ایجاد می شوند که اکسیژن قادر به تعامل با مولکول های خاص باشد. با خنثی کردن آسیب رادیکال های آزاد، می توان خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سرطان های خاص (پوست، پروستات، ریه و روده بزرگ) و بیماری های قلبی را به حداقل رساند.

آترواسکلروز

خطر آترواسکلروز با افزایش مصرف سیانیدین 3-گلوکوزید کاهش می یابد. آترواسکلروز وضعیتی است که به ایجاد پلاک بر روی دیواره شریان مربوط می شود که از جریان خون مناسب در سراسر سیستم جلوگیری می کند. اگر دیواره های شریان به دلیل وجود پلاک سفت بیش از حد محدود شده باشد، می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد.

دیابت

به دلیل توانایی آن در افزایش حساسیت به انسولین و کاهش سطح گلوکز، توانایی کمک به مبتلایان به دیابت نوع 2 را دارد.

ضد التهاب

غذاهای غنی از سیانیدین 3-گلوکوزید می توانند به افزایش توانایی بدن در مبارزه با التهاب کمک کنند، که تأثیر منفی ایجاد بیماری های جدی برای سلامتی دارد.

سلامت چشم

این ترکیب گیاهی توانایی بازسازی رودوپسین را دارد که برای جذب نور شبکیه ضروری است. یکی از مزایای این قابلیت بهبود دید در شب است. بعلاوه، اعتقاد بر این است که محتوای غنی آنتی اکسیدان تأثیر مثبتی در کند کردن پیشرفت بیماری های چشمی مرتبط با سن مانند دژنراسیون ماکولا دارد.

بافت ها

خواص آنتی اکسیدانی قوی در سیانیدین 3-گلوکوزید آن را با کند کردن روند پیری، مبارزه با آسیب DNA، و جلوگیری از تشکیل سلول های سرطانی با تشویق آپوپتوز، که مرگ برنامه ریزی شده سلول های بیمار است، برای بافت ها مفید می کند.

کاهش چربی

برای بدنسازان پتانسیل افزایش عضله و کاهش افزایش چربی وجود دارد زیرا این ترکیب توانایی بهبود حساسیت به انسولین را دارد که برای تامین کالری کربوهیدرات و پروتئین بیشتر به سلول‌های عضلانی مفید است.