8 مزیت گوش دادن به موسیقی

بر اساس بسیاری از مطالعات تحقیقاتی، می توان گفت که فواید موسیقی برای سلامتی به اثبات رسیده است. به عنوان مثال، موسیقی می تواند به بهبود نمره IQ شما کمک کند و علاوه بر این که ذهن شما را با افزایش سن بیشتر می کند. در زیر 8 مزیت ثابت شده گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما آورده شده است. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

1) برای شاد بودن به موسیقی گوش دهید

وقتی به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهید، مغز شما دوپامین ترشح می کند. و این همان ماده شیمیایی است که وقتی آزاد می شود شما را شادتر می کند. شاد ماندن برای سلامت جسمی و روانی شما مهم است.

2) عملکرد بهتر در دویدن

اگر دونده هستید، می توانید قبل از مسابقه با گوش دادن به موسیقی عملکرد دویدن خود را بهبود ببخشید. بهتر است موسیقی انگیزشی را برای این منظور انتخاب کنید.

3) کاهش استرس

اگر به موسیقی گوش دهید، می تواند میزان کورتیزون را که یک هورمون استرس است، کاهش دهد. طبق یک مطالعه، افراد پس از شرکت در آواز خواندن و نواختن ساز، ایمنی بهتری را تجربه کردند.

در یک روز پر استرس، می توانید به رادیو گوش دهید تا خود را آرام کنید و از فواید شفابخش موسیقی لذت ببرید.

4) بهبود خواب

مطالعه دیگری نشان داد کسانی که حداقل 30 دقیقه قبل از خواب به موسیقی گوش می دهند نسبت به کسانی که قبل از خواب هیچ کاری انجام نمی دهند، خواب بهتری دارند. ما می دانیم که خواب برای همه ما، به خصوص کسانی که درس می خوانند یا کارهای اداری برای انجام دادن دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. کم خوابی می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر نیز شود.

5) کاهش افسردگی

طبق آمار، بیش از 350 میلیون نفر با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند و از هر 10 نفر 9 نفر از بی خوابی رنج می برند. مطالعات تحقیقاتی نشان داده‌اند که گوش دادن به موسیقی می‌تواند به کاهش علائم افسردگی برای حفظ آرامش و آرامش کمک کند.

6) خلق و خوی بهتر

در حین رانندگی، موسیقی می تواند به شما در بهبود تمرکز و خلق و خوی شما کمک کند. طبق مطالعات انجام شده، موسیقی می تواند تأثیر مثبتی بر خلق و خوی شما داشته باشد که برای یک تجربه رانندگی ایمن مهم است. بدون خلق و خوی خوب، رسیدن به چیزی ممکن نیست. به علاوه، رانندگی در حالت بد می تواند باعث تصادف شود.

7) یادگیری و حافظه بهتر

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که گوش دادن به موسیقی می تواند حافظه و یادگیری شما را بهبود بخشد. داوطلبانی که در این مطالعه شرکت کردند پس از گوش دادن به موسیقی عملکرد بهتری داشتند. از سوی دیگر، سایر شرکت‌کنندگان یادگیری کندتر و حافظه ضعیف‌تری نشان دادند.

8) بهبود هوش کلامی

طبق یک مطالعه، 9 کودک از هر 10 کودک درک بهتری از کلمات مختلف و تعداد معانی آنها داشتند. مطالعه دیگری نشان داد که شرکت کنندگان پس از گوش دادن به موسیقی عملکرد بسیار بهتری داشتند.

سن این بچه ها 4 و 10 سال بوده است. بنابراین می توان گفت موسیقی می تواند به بهبود هوش کلامی بچه ها کمک کند.

به طور خلاصه، می توانید ببینید که گوش دادن به موسیقی فواید زیادی دارد. در واقع موسیقی یک زبان بین المللی موثر است که بر اساس مطالعات تحقیقاتی فراوان ارائه شده است. بنابراین، اگر در هر زمینه ای دانشجو یا زبان آموز هستید، می توانید از گوش دادن به آهنگ های موسیقی مورد علاقه خود بهره مند شوید.