“Orti Herb” داروی گیاهی دیابت از عصاره برگ گزنه


گزارش جام جم آنلایندر آستانه چهل و دومین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، دکتر سعید کین بخت از اعضای هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در گفت وگو با ایسنا، یکی از آخرین دستاوردهای این پژوهشکده علمی را برای بیماران دیابتی تشریح کرد. .

دکتر کین بخت با بیان اینکه گیاه گزنه از قدیم الایام در ایران به عنوان یک عامل کاهش دهنده قند خون برای درمان دیابت استفاده می شده است، افزود: حدود 90 تا 95 درصد افراد دیابتی به دیابت نوع 2 و بقیه مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. 1 دیابت در دیابت نوع 2، پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند یا سلول های بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهند. این بدان معنی است که انسولین به اندازه کافی بر روی آنها مؤثر نیست.

وی افزود: وظیفه انسولین این است که گلوکز یا قند خون را وارد سلول ها کرده و توسط آن ها مصرف شود. هنگامی که انسولین به مقدار کافی تولید نمی شود و تأثیر کافی روی سلول ها نمی گذارد، گلوکز ناکافی از خون وارد سلول ها می شود و سطح گلوکز خون افزایش می یابد. این وضعیت دیابت نامیده می شود. سطح بالای گلوکز در خون عوارض زیادی ایجاد می کند.

عضو هیأت علمی پژوهشکده علمی گیاهان دارویی ادامه داد: گیاه گزنه از گذشته به عنوان عامل کاهنده قند خون در مناطق مختلف ایران مورد استفاده قرار می گرفته است. در چند سال اول بیماری، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 به داروهای خوراکی کاهنده قند خون مصنوعی پاسخ می دهند که منجر به کاهش قند خون و رسیدن به محدوده طبیعی می شود، اما پس از گذشت چندین سال، این بیماران به این داروها پاسخ نمی دهند و در از این جهت نیاز به تزریق انسولین دارند.

دکتر کین بخت تصریح کرد: تزریق انسولین نیز مشکلات و عوارضی دارد. یکی از مشکلات انسولین تزریقی بودن آن و دیگری عوارض جانبی آن است. به همین دلیل بسیار مهم است که آیا دارویی خوراکی وجود دارد که بتواند جایگزین انسولین تزریقی شود و نیاز به انسولین را برطرف کند. از این رو عصاره گیاهی گزنه که از برگ های این گیاه تهیه شده بود به بیماران دیابتی نوع 2 که نیاز به تزریق انسولین به مدت سه ماه با دوز 400 میلی گرم هر 8 ساعت یکبار داشتند، به صورت خوراکی داده شد. البته همزمان با گزنه، بیماران داروهایی برای کاهش مصنوعی قند خون مصرف می کردند.

وی با اشاره به نتایج این مطالعه خاطرنشان کرد: پس از سه ماه سطح قند خون این بیماران اندازه گیری شد و نتایج را با گروه دیگری از این بیماران که نیاز به تزریق انسولین داشتند اما دارونما دریافت کردند، مقایسه کردیم. نتایج نشان داد که مصرف عصاره برگ گزنه همراه با سایر داروهای خوراکی مصنوعی که باعث کاهش سطح قند خون، رساندن سطح گلوکز خون به محدوده طبیعی و رفع نیاز به انسولین می شود. این دارو (Orti Herb) هم اکنون به صورت کپسول برای مصرف خوراکی موجود است.

دکتر کین بخت در پاسخ به این سوال که مدت زمان ماندگاری این دارو در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 چقدر است، گفت: البته ممکن است پس از گذشت چند سال و با پیشرفت بیماری، این بیماران که در ابتدا به مصرف این دارو پاسخ مثبت دادند. سنت گزنه دیگر از مزایای سنت گزنه بهره ای نخواهد برد، اما از آنجایی که این دارو تنها چند ماه است که وارد بازار شده است، هنوز مشخص نیست که آیا این بیماران سال ها بعد و در آینده به تزریق انسولین نیاز خواهند داشت یا خیر.

یکی از اعضای شورای علمی پژوهشکده علمی پژوهشی گیاهان دارویی با اشاره به دستاوردهای این پژوهشکده علمی پژوهشی با اشاره به تاثیر آن بر جامعه خاطرنشان کرد: تاثیر مستقیم فعالیت جهادگران بر زندگی مردم در حوزه طرح های تحقیقاتی به وضوح قابل مشاهده است. پژوهشکده علمی گیاهان دارویی. نمونه ای از آن کپسول هایی با عصاره گزنه است که برای بیماران دیابتی تولید می شود که امکان حل نسبی یکی از مشکلات جدی آنها را فراهم می کند. فعالیت‌های جهاد دانشگاهی از جمله مؤسسه تحقیقات گیاهان دارویی در رفع نگرانی‌های جامعه در موارد مهم مؤثر بوده و می‌تواند نقش مهمی در خنثی کردن تحریم‌ها داشته باشد.

دکتر کین بخت درباره همکاری دانشجویان با محققان موسسه تحقیقات گیاهان دارویی گفت: دانشجویان بسیاری از دانشگاه های مختلف در پایان نامه با موسسه تحقیقات گیاهان دارویی همکاری می کنند و این همکاری به آنها کمک می کند تا روش ها را بیاموزند و به حل مشکلات اجتماعی کمک کنند.